Toimitusjohtaja-rehtorin katsaus

Vuosi 2024 oli uudistumisen ja tulevaisuuden suunnittelun vuosi. Metropolian strategia päivitettiin, minkä lisäksi opetus- ja kulttuuriministeriön kanssa sovittiin tulevan nelivuotiskauden tavoitteista ja seurantamittareista. Osana tätä tulevaisuustyötä uudistimme myös organisaatiota sekä asetimme kasvutavoitteita tukemaan strategian toimeenpanoa.
Metropolian menestys ei nojaa vain omaan strategiaamme, vaan keskitymme jatkossa yhä enemmän vaikuttamaan myös korkeakoulupoliittisiin teemoihin. Metropolian kannalta keskeisiä yhteiskunnallisia asioita ovat osaajapulan ratkaiseminen, koulutusjärjestelmän kehittäminen ja rahoitus, kansainvälisten verkostojen ja EU-rahoitusmahdollisuuksien hyödyntäminen. Haluamme vaikuttaa aktiivisesti ja tuoda esille Metropolian ja ammattikorkeakoulujen ratkaisuja koko Suomea koskeviin kestävän kasvun haasteisiin.
Metropolian kansainvälistyminen jatkuu hurjaa vauhtia. Meillä on ainutlaatuinen näköalapaikka, sillä olemme ainoa suomalainen korkeakoulu, joka toimii pääkoordinaattorina eurooppalaisessa korkeakouluallianssissa. Metropolia koordinoi vuonna 2024 käynnistynyttä U!REKA Eurooppa yliopisto -allianssia. Olemme myös lisänneet englanninkielistä koulutustarjontaa ja käynnistäneet työharjoitteluohjelman kansainvälisille opiskelijoille. Metropoliassa opiskelu kiinnostaa EU- ja ETA-maiden ulkopuolelta tulevia opiskelijoita: Vuonna 2024 lukuvuosimaksullisten kansainvälisten opiskelijoiden määrä tuplaantui edellisvuoteen nähden.
Meille hyvin tärkeä teema ja arvo on osaamisen jatkuva uudistaminen. Vuonna 2024 henkilöstön osaamisen kehittämisessä painottuivat digitalisaatio, tekoäly, kestävä kehitys, kansainvälisyys sekä johtamis- ja esihenkilöosaaminen. Vuoden aikana on toteutettu lukuisia työpajoja, koulutuksia ja valmennuksia näiden teemojen ympärillä.
On hienoa pysähtyä hetkeksi iloitsemaan edellisen vuoden saavutuksistamme. Suuri kiitos henkilöstöllemme, opiskelijoillemme ja sidosryhmillemme vuodesta 2024. Tästä on hyvä jatkaa työtämme osaamista rohkeasti uudistaen ja kestävää tulevaisuutta rakentaen.
Riitta Konkola
toimitusjohtaja-rehtori
Hallituksen puheenjohtajan katsaus

Suomi tarvitsee uutta osaamista, osaajia, kestävää kasvua ja toiveikkuutta. Metropolia Suomen suurimpana ammattikorkeakouluna on oiva kasvualusta näille kaikille. Vaikuttavuutemme ja kehityksemme ajureina toimivat Metropolian strategiset teemat – olemme jatkuvan oppimisen uudistaja, ilmiölähtöinen ratkaisija, kestävän kehityksen ja kasvun rakentaja, digitalisaation edelläkävijä sekä toimintatavoiltamme avoin ja yhteisöllinen Metropolia.
Metropolian kehitystä ohjaa tulevina vuosina keskeisesti Metropolian kasvustrategia, joka paaluttaa tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiotoiminnan (TKI), liiketoiminnan ja jatkuvan oppimisen kasvutavoitteet vuoteen 2030 asti. TKI-toiminnassa tavoitteena on kasvattaa Metropolian yhdessä kumppaneidensa kanssa tekemän TKI:n määrää ja vaikuttavuutta sekä rakentaa erityisesti kansainvälisiä TKI-verkostoja. Jatkuvan oppimisen kasvustrategia tulee uudistamaan osaamista ja oppimisen ratkaisuja moninaistuvan pääkaupunkiseudun tarpeisiin. Maksullisen liiketoiminnan tavoitteena on osaltaan mahdollistaa Metropolian talouden vakaus laajentamalla Metropolian tulopohjaa.
Talouden näkökulmasta voimme katsoa taaksepäin oikein onnistuneeseen vuoteen 2024. Metropolian liikevaihto oli 134,6 miljoonaa euroa kasvaen edellisestä vuodesta 10,5 %. Tilikauden tulos oli 9,5 miljoonaa euroa voitollinen ja oikaistu tulos oli 3,7 miljoonaa euroa. Oikaistu tulos huomioi opetus- ja kulttuuriministeriön vuodelle 2024 etupainotteisesti maksaman tulon. Omavaraisuusaste oli 75,8 %, ja vakavaraisuus säilyi hyvänä. Edellisen vuoden onnistumisille on hyvä rakentaa tulevaa menestystä.
Haluan kiittää Metropolian hallituksen nimissä kuluneen tilikauden onnistumisista ja hyvästä yhteistyöstä opiskelijoitamme, henkilökuntaamme, omistajiamme sekä sidosryhmiä ja kumppaneitamme. Katson tulevaa suurella innolla ja luottamuksella: tulevaisuus kuuluu niille, jotka uskaltavat uudistua.
Ilona Lundström
hallituksen puheenjohtaja
Vuosi 2024 lukuina

Metropolian liikevaihto oli 134,6 miljoonaa euroa. Kasvua edellisestä vuodesta 10,5 %. Vuoden 2024 lopussa päätoimisessa työsuhteessa yhteensä 1145 työntekijää. Metropolialla on neljä modernia kampusta: Arabian ja Myllypuron kampukset Helsingissä, Karamalmin kampus Espoossa sekä Myyrmäen kampus Vantaalla.
Vuonna 2024 Metropoliassa oli 85 tutkinto-ohjelmaa, joista 24 oli englanninkielisiä. Metropoliassa suoritettiin vuoden aikana 2819 ammattikorkeakoulututkintoa ja 610 ylempää korkeakoulututkintoa. Syyslukukaudella 2024 Metropoliassa oli kirjoilla yhteensä 18 195 opiskelijaa.
Metropolia.fi-sivustolla oli noin 1,7 miljoonaa käyntiä vuoden aikana. Käyntimäärä sivustolla on kasvanut huomattavasti vuodesta 2022, jolloin käyntejä oli noin 1 miljoona. Myös Metropolian Linkedin-kanavan seuraajamäärä kasvoi reilusti vuoden 2023 aikana: vuoden lopussa seuraajia oli 57 100 (2023: 53 000, 2022: 47 200).
Julkaisutoiminnallaan Metropolia tukee yhteiskunnan ja elinkeinoelämän kehittymistä. Monipuoliset julkaisusarjat sekä asiantuntijablogimme tuovat esille oivalluksia, tietoa ja osaamista. Vuonna 2024 tuotettiin 950 julkaisua (2023: 1058 ja 2022: 835).
Ratkoimme yhteiskunnan haasteita yhteistyössä kumppaneidemme kanssa
Poikkialaisella osaamisella ja laajalla yhteistyöllä kumppaneidemme kanssa ratkoimme yhteiskunnan haasteita vuonna 2024:
Metropolian tutkimus, kehitys ja innovaatiotoiminta (TKI) kasvaa ja kehittyy
Metropolian työelämäkumppaneiden ja opiskelijoiden yhteisissä innovaatioprojekteissa muun muassa kehitetään ja uudistetaan palveluita, toimintatapoja, menetelmiä tai tuotteita. Metropolia Minno® -innovaatioprojektien konseptia on kehitetty ja toteutettu menestyksekkäästi jo usean vuoden ajan. Pitkä kehitystyö palkittiin tammikuussa 2024, kun Metropolia Minno® -innovaatioprojekti sai kansainvälisen tunnustuksen Maailman talousfoorumilta.
Metropolian yhteistyöalustojen toimintaa kehitetään jatkuvasti. Alustoilla on mahdollista tehdä kokeiluja, testausta ja pilotointia. Tammikuussa 2024 Myyrmäen kampukselle avattiin uusi yhteistyöalusta Hiilitalli. Hiilitallin yhteistyöprojektit tukevat yrityksiä vihreiden toimintamallien edistämisessä, varmistavat tulevaisuuden ympäristöosaamista sekä edistävät uusien kestävien toimintamallien ja teknologioiden käyttöönottoa. Hiilitallissa Metropolian kumppaneina ovat VTT ja Ilmatieteen laitos.
Metropolian kolmessa ilmiölähtöisessä innovaatiokeskittymässä ratkaistaan globaaleja haasteita TKI-toiminnan keinoin. Vuoden 2024 lopussa Metropolian hallitus hyväksyi uuden TKI-toiminnan kasvustrategian: Metropolia tavoittelee vuoteen 2030 mennessä paikkaa viiden parhaan suomalaisen ammattikorkeakoulun joukossa, kun tulosta mitataan ulkopuolisen TKI-rahoituksen määrällä.
Vuonna 2024 Metropolian TKI-toiminnan liikevaihto oli 12,6 miljoonaa euroa ja vuoden lopussa käynnissä oli 76 TKI-hanketta. Ulkopuolinen TKI-rahoitus oli 6,0 miljoonaa euroa. Yli puolet hankkeista oli Euroopan unionin rahoittamia.
Henkilöstö

Vuoden 2024 lopussa päätoimisessa työsuhteessa oli yhteensä 1145 työntekijää (2023: 1054, 2022: 1011), joista opetushenkilöstöä oli 619 (54 %) ja muita asiantuntijoita 526 (46%). Henkilöstöstä 203 (17 %) oli määräaikaisessa työsuhteessa.
Koko henkilöstöstä naisia oli 63 % ja miehiä 37 %. Metropolian HR-järjestelmässä voi ilmoittaa sukupuoleksi myös ‘muu’, mutta toistaiseksi osuus on pieni eikä siksi näy kuvaajissa. Esihenkilöstöstämme naisten osuus oli 61 %.
Metropolia rakentaa kestävää tapaa tehdä työtä, jossa työn vaatimukset ja työn voimavarat ovat tasapainossa. Henkilöstön hyvinvoinnin tilaa seurataan vuosittain People Power -henkilöstötutkimuksella. Tutkimuksen kokonaisindeksi antaa yleiskuvan henkilöstön näkemyksistä liittyen johtamiseen, sitoutumiseen, suorituskykyyn ja omistautuneisuuteen. People Power -henkilöstötutkimuksen kokonaisindeksin toteuma oli 66,9, mikä oli parempi kuin edellisenä vuonna (65,6).
Metropolian henkilöstön keski-ikä on laskenut viime vuosina hieman, ja vuoden 2024 lopussa päätoimisen henkilöstön keski-ikä oli 48 vuotta. Henkilöstön koulutustaso on korkea. Vuonna 2024 päätoimisesta henkilöstöstä 65 prosentilla oli vähintään ylempi korkeakoulututkinto. Opettajista 22 prosentilla oli tutkijakoulutus.
Opiskelijat
Opiskelijamäärä: AMK-, YAMK- ja erikoistumisopintojen opiskelijat sekä läsnä- ja poissaolevat.

Syyslukukaudella 2024 Metropoliassa oli kirjoilla yhteensä 18 195 tutkinto-opiskelijaa (vastaava luku oli 17 473 vuonna 2023 ja 17 188 vuonna 2022). Perustutkinto-opiskelijoita päivätoteutuksessa oli 12 314 ja perustutkintoon johtavaan monimuotototeutukseen osallistuvia opiskelijoita 3 402. Ylempää ammattikorkeakoulututkintoa suorittavia opiskelijoita oli 2 402 ja erikoistumiskoulutuksissa 46 opiskelijaa.
Kuvan tiedot tekstimuodossa:
2024: 2121
2023: 2036
2022: 2016
2024: 1956
2023: 1878
2022: 1841
2024: 8202
2023: 7999
2022: 7877
2024: 5916
2023: 5560
2022: 5454
Hakijat

Metropoliaan AMK- ja YAMK-tutkintoihin oli vuonna 2024 yhteensä 17 461 ensisijaista hakijaa (2023: 15 098 ja 2022: 14 781) ja aloituspaikkoja koulutuksiin oli 4 453 (2023: 4 228 ja 2022: 4 250). Vuonna 2024 Metropolian vetovoimaluku (hakukelpoiset ensisijaiset hakijat/aloituspaikat) oli 3,9 (2023: 3,6 ja 2022: 3,48).
Metropoliaan oli kevään 2024 yhteishaussa eniten ensisijaisia hakijoita (11 709) kaikista ammattikorkeakouluista. Kevään 2024 yhteishaussa Metropolian vetovoima oli 3,2 (2023: 3,3 ja 2022: 2,9). Korkea vetovoima johtuu eritoten englanninkielisen ja kansainvälisille opiskelijoille suunnattujen tutkinto-ohjelmatarjonnan lisäämisestä.
Kuvan tiedot tekstimuodossa:
2024: hakijat 2194. aloituspaikat 484, vetovoima 4,5
2023: hakijat 2207. aloituspaikat 493, vetovoima 4,5
2022: hakijat 2114, aloituspaikat 506, vetovoima 4,18
2024: hakijat 1368, aloituspaikat 446, vetovoima 3,1
2023: hakijat 1423, aloituspaikat 425, vetovoima 3,3
2022: hakijat, 895, aloituspaikat 435, vetovoima 2,06
2024: hakijat 4955, aloituspaikat 1711, vetovoima 2,9
2023: hakijat 4664, aloituspaikat 1695, vetovoima 2,8
2022: hakijat 4045, aloituspaikat 1683, vetovoima 2,40
2024: hakijat 8944, aloituspaikat 1812, vetovoima 4,9
2023: hakijat 6895, aloituspaikat 1615, vetovoima 4,3
2022: hakijat 7727, aloituspaikat 1626, vetovoima 4,75
2024: hakijat 17461, aloituspaikat 4453, vetovoima 3,9
2023: hakijat 15098. aloituspaikat 4228, vetovoima 3,6
2022: hakijat 14781, aloituspaikat 4250, vetovoima 3,48
Valmistuneet, AMK-tutkinnot

Vuonna 2024 suoritettiin 2 819 ammattikorkeakoulututkintoa eli 192 tutkintoa enemmän kuin edellisvuonna. Suurin lisäys (163 tutkintoa) oli tekniikan alalla. Kasvu johtuu sekä opiskelijamäärän noususta että tavoiteajassa suoritettujen tutkintojen määrän kasvusta tekniikan alalla.
Kuvan tiedot tekstimuodossa:
2024: 320
2023: 302
2022: 266
2024: 288
2023: 267
2022: 286
2024: 1167
2023: 1004
2022: 1033
2024: 1044
2023: 1054
2022: 952
Valmistuneet, YAMK-tutkinnot

Ylemmissä ammattikorkeakoulututkinnoissa tutkintoja suoritettiin 610, mikä on 154 tutkintoa enemmän kuin edellisvuonna. Kasvu johtuu pääasiassa siitä, että opiskelijoita on enemmän kuin edellisenä vuonna.
Kuvan tiedot tekstimuodossa:
2024: 99
2023: 71
2022: 58
2024: 72
2023: 68
2022: 51
2024: 193
2023: 201
2022: 199
2024: 246
2023: 197
2022: 200
Kansainvälinen opiskelija- ja harjoittelijavaihto

Vuonna 2024 kansainvälisessä opiskelija- ja harjoitteluvaihdossa (yli 3kk pituinen vaihto) oli yhteensä 547 opiskelijaa. Vuonna 2023 vastaava luku oli 601 opiskelijaa ja vuonna 2022 taas 579 opiskelijaa.
Tuloslaskelma 2024
1.1.-31.12.2024 | 1.1.-31.12.2023 | |
---|---|---|
LIIKEVAIHTO | 134,611,592.06 | 121,848,239.86 |
Henkilöstökulut yhteensä | -82,325,479.43 | -76,615,775.28 |
Poistot ja arvonalentumiset yhteensä | -6,809,323.88 | -7,348,689.32 |
Muut kulut | -38,524,090.79 | -36,492,620.02 |
KULUT YHTEENSÄ | -127,658,894.10 | -120,457,084.62 |
LIIKEVOITTO/-TAPPIO | 6,952,697.96 | 1,391,155.24 |
Varainhankinta, sijoitus- ja rahoitustuotot- ja kulut yhteensä | 2,573,349.31 | 2,765,042.75 |
VOITTO (TAPPIO) ENNEN TILINPÄÄTÖSSIIRTOJA JA VEROJA | 9,526,047.27 | 4,156,197.99 |
Sidottujen rahastojen muutos | 227,563.86 | 237,181.03 |
Tuloverot | -295,039.01 | -179,335.84 |
TILIKAUDEN VOITTO (TAPPIO) | 9,458,572.12 | 4,214,043.18 |
Tase 2024
31.12.2024 | 31.12.2023 | |
---|---|---|
Vastaavaa | ||
PYSYVÄT VASTAAVAT | ||
Aineettomat hyödykkeet | ||
Aineettomat oikeudet | 420,212.79 | 272,409.81 |
Muut pitkävaikutteiset menot | 9,519,979.76 | 10,277,803.11 |
Aineettomat hyödykkeet yhteensä | 9,940,192.55 | 10,550,212.92 |
Aineelliset hyödykkeet | ||
Rakennukset ja rakennelmat | 106,466.41 | 289,669.15 |
Koneet ja kalusto | 8,053,291.17 | 8,393,405.24 |
Muut aineelliset hyödykkeet | 13,048.39 | 13,048.39 |
Ennakkomaksut ja keskeneräiset työt | 0.00 | 0.00 |
Aineelliset hyödykkeet yhteensä | 8,172,805.97 | 8,696,122.78 |
Sijoitukset | ||
Muut osakkeet | 93,651.00 | 93,651.00 |
Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 100,000.00 | 500,000.00 |
Muut saamiset | 61,724,309.94 | 47,380,785.02 |
Sijoitukset yhteensä | 61,917,960.94 | 47,974,436.02 |
PYSYVÄT VASTAAVAT YHTEENSÄ | 80,030,959.46 | 67,220,771.72 |
VAIHTUVAT VASTAAVAT | ||
Pitkäaikaiset saamiset | ||
Muut saamiset | 6,325,986.93 | 3,923,073.68 |
Siirtosaamiset | 240.00 | 240.00 |
Pitkäaikaiset saamiset yhteensä | 6,326,226.93 | 3,923,313.68 |
Lyhytaikaiset saamiset | ||
Myyntisaamiset | 1,291,262.89 | 1,822,845.92 |
Muut saamiset | 2,218,525.43 | 3,073,482.55 |
Siirtosaamiset | 1,723,574.17 | 5,183,616.84 |
Rahoitusarvopaperit | 3,166,948.39 | 5,224,094.19 |
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä | 8,400,310.88 | 15,304,039.50 |
Rahat- ja pankkisaamiset | 4,893,140.43 | 7,189,348.08 |
VAIHTUVAT VASTAAVAT YHTEENSÄ | 19,619,678.24 | 26,416,701.26 |
Vastattavaa | ||
OMA PÄÄOMA | ||
Vastaavaa yhteensä | 99,650,637.70 | 93,637,472.98 |
Osakepääoma | 4,500,000.00 | 4,500,000.00 |
Muut rahastot | ||
SVOP-rahasto | 6,480,117.92 | 6,480,117.92 |
Lahjoitusrahasto | 510,378.41 | 747,942.27 |
Muut rahastot | 106,658.94 | 106,658.94 |
Muut rahastot yhteensä | 7,097,155.27 | 7,334,719.13 |
Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 47,417,173.32 | 43,203,130.14 |
Tilikauden voitto (tappio) | 9,458,572.12 | 4,214,043.18 |
OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ | 68,472,900.71 | 59,251,892.45 |
Pakolliset varaukset | 567,163.73 | 906,891.98 |
Pitkäaikainen vieras pääoma | 0.00 | 0.00 |
Lyhytaikainen vieraspääoma | ||
Saadut ennakot | 9,322,434.18 | 13,603,896.54 |
Ostovelat | 4,829,730.67 | 4,673,758.32 |
Muut velat | 9,012,958.81 | 7,341,741.50 |
Siirtovelat | 7,445,449.60 | 7,859,292.19 |
Lyhytaikainen vieraspääoma yhteensä | 30,610,573.26 | 33,478,688.55 |
VIERAS PÄÄOMA YHTEENSÄ | 30,610,573.26 | 33,478,688.55 |
Vastattavaa yhteensä | 99,650,637.70 | 93,637,472.98 |